Librari Online

October 19, 2017

Akustikë e përkryer

Daria Bignardi Akustikë e përkryer Roman Përktheu: Adrian Beshaj Redaktor: Sejdin Cekani Nr. faqe: 244 ISBN 978-99943-0-353-3 Çmimi: 700 lekë   Arnoja dhe Sara takohen në adoleshencë dhe instinktivisht bien në dashuri. Një pasdite vere ajo e lë ngaqë “i pëlqejnë dashuritë fatkeqe”. Takohen pas shumë vitesh dhe vendosin të martohen: janë të hareshëm, të dashuruar, duken të lumtur. Arnoja […]
October 19, 2017

Trupi i njeriut

Paolo Giordano Trupi i njeriut Roman Përktheu: Adrian Beshaj Redaktoi: Sejdin Cekani Nr. faqe: 316 ISBN 978-99943-0-347-2 Çmimi: 900 lekë   Për ushtarët e një toge që komandohet nga nënoficer Antonio Reneja, misioni në Afganistan është prova e parë e madhe e jetës së tyre. Në çastin e nisjes, ende nuk e dinë ende se vendi ku do të dërgohen […]
October 19, 2017

Aroma e gjetheve të limonit

Clara Sánchez Aroma e gjetheve të limonit Roman Përktheu: Adrian Beshaj Nr. faqe: 408 ISBN 978-99943-0-345-8 Çmimi: 1000 lekë   Sandra ka vendosur të tërhiqet në një fshat të bregut lindor: është tridhjetë vjeçe, e ka lënë punën dhe, shtatzënë me një burrë që nuk e dashuron, i kalon ditët duke u përpjekur ta shtyjë vendimin se çfarë do të […]
October 19, 2017

Unë nuk kam frikë

Niccolò Ammaniti Unë nuk kam frikë Roman Përktheu: Yllka Beshirja Nr. faqe: 264 ISBN 978-99943-0-255-0 Çmimi: 750 lekë   Vera më e nxehtë e shekullit. Katër shtëpi të përhumbura nëpër grurë. Të mëdhenjtë rrinë mbyllur nëpër shtëpi. Gjashtë fëmijë me biçikleta enden nëpër fushat e përvëluara nga dielli, ku nuk has këmbë njeriu. Mu në mes të një deti kallinjsh […]
October 19, 2017

Gruaja që i arratisej lajmit të keq

David Grossman Gruaja që i arratisej lajmit të keq Roman Përktheu: Taqo Trajçe Nr. faqe: 568 ISBN 978-99943-0-237-6 Çmimi: 1600 lekë   Ora po bëhet gati të festojë lirimin nga shërbimi ushtarak të birit të saj, Oferit, kur ai kthehet sërish në front për një operacion të madh. Në një çast hidhërimi e krize mendore të pashpjegueshme, ajo niset për […]
October 19, 2017

Valixhe të humbura

Jordi Puntí Valixhe të humbura Roman Përktheu: Bashkim Shehu Faqe: 496 ISBN 978-99943-0-278-9 Çmimi: 1000 lekë   Gjashtë vjet mbas librit shumë të lavdëruar me tregime, “Kafshë të trishta”, Jordi Puntí shfaq talentin e tij në gjininë e gjatë të prozës me këtë “roman rruge” të veçantë: një histori tronditëse, e thatë dhe e përshkuar nga një humor i hollë, […]
October 19, 2017

Jetët e parrëfyera të Pipa Lisë

Rebecca Miller Jetët e parrëfyera të Pipa Lisë Roman Përktheu: Anxhela Çikopano Nr. faqe: 316 ISBN 978-99943-0-206-2 Çmimi: 900 lekë   Ç’pjesë të jetës sonë fshehim, kur duam të krijojmë një jetë të qëndrueshme e të suksesshme prej të rrituri?   Pipa Lia kishte pikërisht një jetë të tillë në moshën 50-vjeçare, kur i  shoqi, më i madh se ajo, […]
October 19, 2017

Një gur zemrës

Douglas Kennedy Një gur zemrës Roman Përktheu: Lindita Gjata Nr. faqe: 236 ISBN 978-99943-0-359-5 Çmimi: 800 lekë   Amerikani Nik Hothorni, personazhi kryesor i romanit, udhëton drejt Australisë për të ngjyrosur paksa jetën e shpëlarë e pa ndonjë farë keqardhjeje që bënte në vendlindje. Ai pendohet menjëherë për udhëtimin turistik që bën, sepse asgjë e veçantë s’e tërheq atje. Megjithatë, […]
October 19, 2017

Joseph Anton

Joseph Anton Salman Rushdie Jetëshkrim Përktheu: Engjëllushe Shqarri Nr. faqe: 804 ISBN 978-99943-0-277-2 Çmimi: 1500 lekë   Më 14 shkurt të vitit 1989, ditën e Shën Valentinit, Salman Rushdie-s i telefonoi një gazetar i BBC-së, i cili i tha se Ajatollah Khomeini e kishte “dënuar me vdekje”. Ishte hera e parë që ai dëgjonte fjalën fatwa. Cili qe krimi i tij? […]
October 19, 2017

Tepër krenare, tepër e brishtë

Alfonso Signorini Tepër krenare, tepër e brishtë Një roman për Maria Callas Përktheu: Adriana Hila Nr. faqe: 312 ISBN 978-99943-0-301-4 Çmimi: 1000 lekë   Më 16 shtator 1977, Maria Callas dha shpirt në Paris nga një infarkt në zemër. Gruan që gjithë bota e njohu si Hyjnorja, pas një jete dhe karriere të shkëlqyer, vdekja e gjeti të tërhequr në […]
October 19, 2017

Në kohën e fluturave

Julia Alvarez Në kohën e fluturave Roman Përktheu: Adrian Beshaj Redaktorë: Lindita Bubësi, Sejdin Cekani Nr. faqe: 416 ISBN 978-99943-0-312-0 Çmimi: 1000 lekë   Më 25 nëntor të vitit 1960, tri motra të bukura u gjetën pranë Jeep-it të tyre të shkatërruar në fund të një humnere në bregdetin verior të Republikës Dominikane. Gazeta zyrtare shtetërore e raportoi vdekjen e tyre […]
October 19, 2017

Rruga për në shtëpi

Fabio Volo Rruga për në shtëpi Roman Përktheu: Adrian Beshaj Nr. faqe: 380 ISBN 978-99943-0-354-0 Çmimi: 900 lekë   Markoja nuk ka zgjedhur kurrë, sepse ka frikë se mos njëra zgjedhje i përjashton gjithë të tjerat. Nuk ia ka vënë veshin kurrë askujt, përveçse vetes. Duket sikur u thotë të gjithëve: “Mund të më doni, por qëndromëni larg.” Andrea, vëllai […]
October 19, 2017

Sekreti i mijëvjeçarit

Katherine Neville Sekreti i mijëvjeçarit Roman Përktheu: Margarita Sulaj Skënderi Nr. faqe: 644 ISBN 978-99943-0-170-6 Çmimi: 1500 lekë   Që para më shumë se njëzet vjetësh, romani debutues i Katherine Neville, “Sekreti i mijëvjeçarit”, e befasoi lexuesin dhe përcaktoi etapën letrare të epokës së trillerit epik. Në kërkim të një komplet mistik shahu, që dikur kishte qenë pronë e Karlit […]
October 19, 2017

Ai që nuk dinte të dashuronte

Harold Robbins Ai që nuk dinte të dashuronte Roman Përktheu: Amik Kasoruho Nr. faqe: 740 ISBN 978-99943-0-241-3 Çmimi: 1500 lekë “Ai që nuk dinte të dashuronte” është frymëzuar nga jeta e multimilionerit Howard Hughes. Xhonas Kordi, një cinik me shpirt të trazuar, që trashëgon një perandori financiare, kërkon dashurinë e vërtetë. Tri janë gratë e fatit të tij: Rina, një […]
October 19, 2017

Sende që nxirrte deti

Ardian Vehbiu Sende që nxirrte deti Ese Nr. faqe: 336 ISBN 978-99943-0-337-3 Çmimi: 1000 lekë E lamë shkollën atë ditë, dhe u kuturisëm me tren në Shkozet. Lajmi kish qenë i saktë: e gjithë vija e plazhit, nga porti deri poshtë tek Iliria, ishte e mbushur me kartonët që kishte nxjerrë deti: cigare Winston, Camel, Kent, More, Chesterfield (pa filtër), […]
October 19, 2017

Përgjithmonë

Susanna Tamaro Përgjithmonë Roman Përktheu: Adrian Beshaj Nr. faqe: 228 ISBN 978-99943-0-276-5 Çmimi: 800 lekë “A ekziston “përgjithmona?” – më kishte pyetur. Të kisha shtrënguar pas vetes me më shumë forcë. Nën shtresën e bluzave, pulovrave dhe xhupit, kisha ndier të gjallë dhe të ngrohtë trupin tënd të hajthëm. “Ekziston vetëm “përgjithmona”, të isha përgjigjur. Ky ishte pakti i dashurisë […]
October 19, 2017

Requiem

Antonio Tabucchi Requiem Një shajni Përktheu: Shpëtim Kelmendi Nr. faqe: 164 ISBN 978-99943-0-343-4 Çmimi: 600 lekë Një rravgim, një shajni, një përshpirtje. Një requiem që është një ndarje lamtumire nga fantazmat e një gruaje, të një babai, të një miku, të një poeti, të një shtëpie, të një qyteti. Në një gjendje midis vetëdijes dhe pavetëdijes, midis përvojës së reales […]
WhatsApp chat